By coraz lepiej brać udział we Mszy Świętej

Katolicką jest rzeczą podjąć decyzję związania się wyłącznie z Mszą Świętą w rycie rzymskim. Trzeba podejmować dalsze kroki, mające na celu coraz bardziej godne uczczenie Boga w Trójcy Świętej Jedynego i Chrystusowej Ofiary, składanej przez kapłana na katolickim ołtarzu. Któż z nas nie zastanawiał się, jak dobrze i owocnie brać udział we Mszy Świętej?
O. Réginald Garrigou-Lagrange OP, w swoim znamienitym dziele dotyczącym życia duchowego (które niezmiennie polecam – więcej), podaje cenne pouczenia:

By dobrze uczestniczyć we Mszy świętej, z wiarą, nadzieją, prawdziwą pobożnością i miłością, można jej słuchać w rozmaity sposób. Można zwracać uwagę na modlitwy liturgiczne, na ogół tak piękne i tak pełne namaszczenia, wzniosłości i prostoty. Można również przypominać sobie śmiertelną Mękę Zbawiciela, której pamiątką jest Msza, oraz widzieć siebie u stóp krzyża z Maryją, Janem i świętymi niewiastami. Można też starać się składać Bogu w łączności z Jezusem cztery akty stanowiące cele Ofiary: adorację, wynagrodzenie, prośbę i dziękczynienie1. Jeśli się modlimy, choćby tylko odmawiając pobożnie różaniec, uczestniczymy we Mszy owocnie. Można również z wielkim pożytkiem, za przykładem św. Joanny de Chantal i wielu świętych, oddawać się wtedy w dalszym ciągu modlitwie myślnej, zwłaszcza jeśli ma się skłonność do silnej i czystej miłości, jak św. Jan spoczywający podczas Ostatniej Wieczerzy na Sercu Jezusowym.
Ale w jakikolwiek sposób słucha się Mszy świętej, należy położyć nacisk na jedną ważną rzecz. Trzeba przede wszystkim złączyć się głęboko z ofiarą Zbawiciela, Głównego Kapłana: z Nim ofiarować Go Ojcu, pamiętając, że to ofiarowanie podoba się Bogu bardziej, niż budzą w Nim obrzydzenie wszystkie grzechy. Trzeba również ofiarowywać siebie coraz pełniej, ofiarowywać zwłaszcza cierpienia i przeciwności, które już teraz znosimy lub które spotkają nas w ciągu dnia (…).
Msza święta w ten sposób pojęta jest obfitym źródeł uświęcenia i coraz nowych łask.

– – –

 1 Pierwsza część Mszy świętej aż do ofiarowania budzi w nas uczucia skruchy i żalu (Confiteor, Kyrie eleison), uwielbienia i wdzięczności (Gloria), błagania (Kolekta), żywej wiary (Epistoła, Ewangelia, Credo), aby nas przygotować do ofiarowania świętej Ofiary, po której następuje Komunia i dziękczynienie.


treści katolickie:
sacerdoshyacinthus.com
verbumcatholicum.com
actualia.blog