Święto Najświętszego Imienia Jezus – Sanctissimi Nominis Iesu

Dzisiejsze kazanie zakończyłem tak:

Cztery praktyczne wskazania z okazji dzisiejszego święta.

1. Drugie przykazanie Dekalogu mówi: „Nie będziesz brał Imienia Pana Boga twego nadaremno”. Starajmy się, aby to przykazanie wypełnić doskonale – nie wypowiadać bez potrzeby Imienia Bożego, Imię Boże wymawiać zawsze z czcią, o sprawach Bożych wypowiadać się zawsze z szacunkiem. Nadużywanie Imienia Bożego czy żarty ze spraw świętych nie wzmocnią naszej wiary.

2. Od wieków w Polsce i w wielu krajach znane i praktykowane było pozdrowienie: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. To pozdrowienie, w którym wypowiadamy i chwalimy Imię Jezus, w ostatnich kilkudziesięciu latach zanika, nawet w układach kościelnych. W Polsce coraz częściej do księdza zwraca się „proszę pana” i mówi się do niego „dzień dobry”. Wydaje się, że więcej szacunku i poważnego traktowania okazuje się rektorowi uniwersytetu niż kapłanowi, który przecież reprezentuje Jezusa Chrystusa, którego tym pozdrowieniem chwalimy. Bracia i siostry, zachowajmy ten piękny zwyczaj – katolicki i szlachetny, płynący z wiary: ilekroć spotykamy kapłana czy siostrę zakonną, zawsze najpierw pozdrówmy z szacunkiem Pana Jezusa słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. Zwyczaj katolicki. To też jest element dorastania do integralnej wierności Tradycji.

3. W modlitewniku katolickim jest litania do Najświętszego Imienia Jezus→. W tej litanii prawda o Panu Jezusie mieni się wielobarwnymi odcieniami. Ta litania ukazuje moc Imienia Jezus. Oto modlitewne skarby Kościoła! Bracia i siostry, litanię do Najświętszego Imienia Jezus odmawiajmy często, odmawiajmy ją z wiarą, odmawiajmy ją – jeśli możliwe – codziennie.

4. Kiedy czynimy znak krzyża, wypowiadamy Imiona Osób Boskich: W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Znak krzyża czyńmy zawsze pobożnie i bez pośpiechu, a słowa mu towarzyszące wypowiadajmy z uwagą, czcią i wiarą. Wypowiadamy bowiem najdroższe i najważniejsze imiona na świecie!

Uwielbijmy Imię Jezus i zakończmy słowami jednego z wezwań, które kapłan wypowiada po udzieleniu błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem: Niech będzie uwielbione Imię Jezusowe.
Amen.


treści katolickie:
sacerdoshyacinthus.com
verbumcatholicum.com
twitter.com/SacHyacinthus
YouTube